Ушанування пам'яті

Ім'ям Тараса Шевченка названо ряд географічних об'єктів (населених пунктів, вулиць), навчальних закладів та інших організацій України. Зокрема, в Києві чотири вулиці Шевченка (для точної ідентифікації доводиться вказувати район або індекс) та бульвар Тараса Шевченка, який разом з проспектом Перемоги становить одну з найголовніших артерій міста. Ім'я Тараса Шевченка також носять вищі навчальні заклади — Київський та Луганський національні університети, Чернігівський педагогічний університет, Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут та головний університет Наддністрянської Республіки; театри — Національна опера, Тернопільський, Волинський та Харківський драматичні театри, Дніпропетровський український музичний драматичний театр, Театр драми й музичної комедії у Кривому Розі, Черкаський та Чернігівський музично-драматичні театри, а також численні кінотеатри, гора Шевченка пік, Форт-Шевченко, з 1964 по 1991 місто Актау мало назву Шевченко. В Україні та за її межами існує багато пам'ятників Шевченку. Одним з найкращих уважається пам'ятник у Харкові, великі пам'ятники кобзареві встановлені також у Києві, Дніпропетровську, Донецьку, Львові та інших містах. За кордоном пам'ятники Шевченку встановлено у Росії (Москва, Санкт-Петербург), США (Вашингтон), Канаді (Вінніпеґ, Торонто), Польщі (Білий Бір, Варшава), Чехії (Прага). Білорусі (Берестя, Гомель, Мінськ, Могильов, Слуцьк), Грузії (Тбілісі), Угорщині, Парагваї, Узбекистані, Франції (Париж, Монтаржі) Австралії (Канбера). Найбільшим меморіальним комплексом, присвяченим Кобзареві, є Шевченківський національний заповідник на місці поховання поета на Тарасовій горі у Каневі. Національний музей Тараса Шевченка знаходиться у Києві, його філіалом є Літературно-меморіальний будинок-музей. У Торонто, Канада, існує музей, присвячений виключно Шевченківській тематиці. У галузі літератури щорічно присвоюється Шевченківська премія — одна з найпрестижніших відзнак України. Портрет Тараса Шевченка зображено на банкноті номіналом 100 гривень та на золотій пам'ятній монеті номіналом 200 гривень. На його честь названо астероїд 2427 Кобзар.


У Києві декілька пам'ятників, погрудь, скульптур, пам'ятних знаків Тарасові Шевченку:
Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Києві в Шевченківському парку.
Пам'ятник Тарасу Шевченку посередині Андріївського узвозу, при повороті на вернісажну алею. Автор — відомий український скульптор І. П. Кавалерідзе.
Погруддя на подвір'ї Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка, встановлене в 1946 році.
Погруддя на території Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (вулиця Смирнова-Ласточкіна, 20). Автор — скульптор Михайло Лисенко. Є точною копією паризького пам'ятника Кобзареві (у сквері Т. Шевченка на бульварі Сен-Жермен).
Пам'ятник на території Міжрегіональної академії управління персоналом на Червонозоряному проспекті. Автори — Олесь Сидорук та Борис Крилов, 2005 рік.
Пам'ятний знак на честь перебування Т. Г. Шевченка в Хаті на Пріорці в Березовому гаю (на вулиці Вишгородській).
Погруддя письменника на території гімназії № 109 на Печерську (вулиця Панаса Мирного), встановлене коштом батьків учнів та викладачів гімназії у 1964 році з нагоди 150-річчя з дня народження Кобзаря.
Погруддя поета на станції метро Університет.
Погруддя поета на станції метро «Тараса Шевченка».
Бюст на фасаді Національної опери ім. Т. Г. Шевченка
Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Севастополі розташований перед будівлею Гагарінської райради
Інший пам'ятник Кобзареві розташований на території штабу ВМС ЗС України
Монумент-бюст установлено перед центральним входом до Парку ім. Шевченка.
Погруддя Шевченка в холі кінотеатру ім. Т. Г. Шевченко.
Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Євпаторії було встановлено в рік святкування 2500-річчя міста (2003) на розі вулиць Шевченка й проспекту Леніна. Скульптуру Шевченка виготовлено з матеріалу, тонованого під бронзу, заввишки 2,4 м. Автор — місцевий скульптор Олексій Шмаков.
Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Ялті у сквері імені Тараса Шевченка було урочисто відкрито 8 грудня 2007 року. У церемонії взяли участь близько 300 осіб — міська влада на чолі з мером С. Брайком, представники української громади міста та Криму, Українського реєстрового козацтва, широка громадськість. За даними президента Фундації ім. Т. Г. Шевченка Богдана Вуйка, ялтинський пам'ятник великому Кобзарю став на той час уже третьою скульптурою, спорудженою за останні роки у Севастополі і Криму на вшанування пам'яті поета. Пам'ятник заввишки 3,3 м було відлито в Аргентині і понад 2 роки до встановлення теплоходом доправлено до Криму.
Станом на 2013 рік у Вінницькій області встановлено понад 20 пам'ятників Тарасові Шевченку
Луцьк У Луцьку є два пам'ятники Шевченку:
Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Луцьку перед будівлею Волинського національного університету було відкрито в 181-у річницю дня народження великого українця — 9 березня 1995 року. Автори — скульптор Едгар Кунцевич та архітектори Олег Стукалов і Андрош Бідзіля.
Пам'ятник на вулиці Корольова, 10 в мікрорайоні Вересневе. Рік його встановлення — 1964. Завдячують появі тут пам'ятника Кобзарю, найімовірніше, найстарішому на Волині, колишньому директору цукрового заводу Михайлові Мажарі, який у 1958 році очолив це підприємство. Скульптуру Шевченка з ініціативи Михайла Герасимовича сюди привезли вже готову, встановленням її опікувався колишній виконроб Іван Вознюк.
Перший пам'ятник, що знаходиться на острові Монастирський (раніше — Комсомольський) встановлений у 1958 році. Автори — І. С. Зноба та В. І. Зноба, архітектор — Л. Р. Ветвицький. Це один із найбільших пам'ятників в Україні. Станом на початок серпня 2011 року пам'ятник знаходиться в аварійному стані і може впасти, оскільки постамент дав тріщини, а скульптура нахилилася на 12 см. Спеціалісти припускають, що скульптура чавунного Кобзаря, вага якого близько 50 тонн, може бути замінена на міцніший матеріал — бронзу.
Другий пам'ятник відкритий 24 серпня 1992 року навпроти Українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Скульптор — Володимир Небоженко, архітектор — Володимир Положий.
Пам'ятник споруджений 1955 року за проектом архітектора В. О. Шарапенко. Скульптори М. К. Вронський та О. П. Олійник. Також у Донецьку є скульптура Кобзаря в Театрі кіно імені Тараса Шевченка.
Пам'ятник Тарасові Шевченку встановлений у 1976 році на розі вулиць Великої Бердичівської та Шевченка. Автори пам'ятника — скульптор Б. Карловський та архітектор П. Бірюк.
У місті Запоріжжі 2 бюсти Т. Г. Шевченку — один біля Шевченківської райради, по вулиці 8 березня, другий — по вулиці Гоголя, коло 3-го корпусу Запорізького національного університету.
Тарас Шевченко ніколи не бував на Прикарпатті, але на Івано-Франківщині йому встановлено понад 170 пам'ятників — найбільше в Україні. У місті є три пам'ятника Кобзареві: Погруддя Тарасові Шевченку в Івано-Франківську встановлено у парку, який носить його ім'я. Автор — скульптор Йосип Николишин.
22 травня 2011 р. в день 150-тої річниці перепоховання Тараса Шевченка, в Івано-Франківську відкрили пам'ятник Кобзареві роботи Лео Мола.
Ще одне погруддя було відкрите 6 березня 2013 року на території Української гімназії № 1. Пам'ятник встановлений за ініціативи батьківського колективу школи, автор — місцевий скульптор Василь Вільшук
Пам'ятник Тарасові Шевченку розташований перед будівлею Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара
Пам'ятник встановлений 22 травня 1998 року у сквері Героїв Великої Вітчизняної війни. Автор — відомий український скульптор І.М. Чумак (1926—2004).
У Львові є три пам'ятники Тарасу Шевченку:
найперший встановлений у 1960 на подвір'ї середньої загальноосвітньої школи № 63 на Личакові;
старіший знаходиться біля входу в «Шевченківський гай» на Чернечій Горі (скульптор — Юрій Гав'юк);
новіший, відкритий у 1992 році, знаходиться на проспекті Свободи.
Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Миколаєві встановлено у 1958 році; автор — скульптор І.Диба.
В Одесі є два пам'ятники Шевченку:
Пам'ятник у міському Парку Т. Г. Шевченка. Встановлено 1966 року. Автори — скульптори А. Ю. Білостоцький та О. О. Супрун.
Пам'ятник на території санаторію МНС на 16-й станції Великого Фонтану
Пам'ятник у Полтаві споруджений українським скульптором Кавалерідзе у стилі конструктивізм.
У Рівному два пам'ятника Тарасові Шевченку:
старий пам'ятник — погруддя поета в Парку Шевченка, що було відкрите 1939 року, а після ІІ світової війни реконструйоване (1963).
новий пам'ятник — на центральному Майдані Незалежності було урочисто відкрито 1999 року (автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець і Володимир Стасюк).
Перший пам'ятник Шевченкові у Сумах встановлений у 1926 році. Пам'ятник у стилі кубізму виконав скульптор Іван Кавалерідзе. Однак у 1953 році пам'ятник був зруйнований: вважається, що в ньому побачили «кавказький сепаратизм», а Хрущову не подобався кубізм. Новий пам'ятник встановлений у 1957 році, його створив сумський скульптор Яків Красножон
Візитівкою Тернополя став пам'ятник Т. Шевченку (скульптор Микола Невеселий), встановлений 1982 р. біля обласного драмтеатру його імені.
В Харкові є два пам'ятники Шевченку, і ще один існував раніше:
Вважається, що перший в Україні пам'ятник Кобзарю — мармуровий бюст — був встановлений саме в Харкові. Ініціаторами створення першого пам'ятника Шевченкові в місті (і Україні) вситупила родина Алчевських, а автором — відомий російський скульптор В. О. Беклемішев. Пам'ятник Т. Г. Шевченку було споруджено на території харківської садиби Алчевських. Саме там у саду О.Алчевського і стояв перший пам'ятник Кобзарю. Нині він зберігається у Київському музеї Т. Г. Шевченка.
Величний пам'ятник, що вважається одним з найкращих у світі, розташований у саду Т. Г. Шевченка на вулиці Сумській. Він являє багатопланову композицію, домінантою якої є статуя Т. Г. Шевченка заввишки 5,5 м на 11-метровому постаменті, яку за спіраллю оточують 16 динамічних скульптрур, що зображують персонажів творів Кобзаря і уособлені образи трудового народу. В результаті 3 конкурсів на спорудження монумента Шевченка, перший з яких був оголошений ще 1929 року, в березні 1934 розпочато втілення проекту відомого радянського скульптора М. Г. Манізера. Архітектурну прив'язку здійснив архітектор Й. Г. Лангбард. Урочисте відкриття монумента відбулося 24 березня 1935 року.
Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Кулиничах (колишньому приміському селі, з 2012 частина міста) було відкрито 2003 року на території Кулиничівської селищної ради. До цього монумент 10 років знаходився у складському приміщенні одного із транспортних підприємств селища Бабаї. Завдяки зусиллям Харківської районної державної адміністрації, голови Кулиничівської селищної ради пам'ятник було викуплено (не за бюджетні кошти) і відкрито до 189-річниці з дня народження Великого Кобзаря
Пам'ятник Т. Г. Шевченку у Херсоні на майдані Т.Шевченка відкрито у 1971 році. Автори — скульптор Іван Білокур та архітектор Ю. П. Тарасов.
Погруддя Т. Г. Шевченка у херсонській школі № 52 ім. Тараса Шевченка. Автор — скульптор Іван Мердак.
Хмельницький.
Пам'ятник Тарасу Шевченку в Хмельницькому був урочисто відкритий 19 грудня 1992 року й розташований у центрі — в Парку імені Тараса Шевченка по вулиці Проскурівській. Автори пам'ятника — відомі українські скульптори І. Зноба (задум, проект) та народний художник України В. Зноба (втілення проекту) та архітектор В. Громихін.
Пам'ятник Т. Г. Шевченкові в Черкасах відкритий в 1964 році до 150-річчя від дня народження поета на розі бульвару Шевченка і вулиці Дашковича. Автори — скульптори М. К. Вронський, О. П. Олійник, архітектор В. Г. Гнєздилов[36]. Також у Черкасах встановлені погруддя письменнику на території школи №22 (1989, автор — А. І. Кравченко) та перед Гарнізонним будинком офіцерів.
Перший пам'ятник, що знаходиться у нижній частині Центральної площі, встановлений у травні 1999 року. Автор — Микола Михайлович Лисаківський.
Другий пам'ятник, власне невеликий бюст радянського часу, міститься в затишному парку Ю.Федьковича неподалік комплексу центральних корпусів Чернівецького університету.
У Чернігові 2 пам'ятники Тарасові Шевченку:
пам'ятник Тарасові Шевченку на Валу (1992, автор — Народний художник України В. А. Чепелик);
погруддя на території ЧДПУ ім. Т. Г. Шевченка (2006) роботи Геннадія Єршова.


За межами України
Баку.
Пам'ятник Тарасу Шевченку в Баку відкрито 30 червня 2008 року за участі голів держав України та Азербайджану. Автор пам'ятника — член Національної спілки художників України Ігор Гречаник
Буенос-Айрес.
Пам'ятник Тарасові Шевченку в Буенос-Айресі було відкрито в 1971 році на замовлення Української Громади Аргентини на знак подяки за наданий притулок українським мігрантам
Пам'ятники Тарасу Шевченку встановлені у наступних містах Білорусі: Мінськ, Гомель, Берестя, Могильов, Слуцьк.
Мінськ.
Пам'ятник Тарасу Шевченкові в білоруській столиці (і перший за часом встановлення в цій країні) розташований у Степановському саду, поруч з новобудовою Посольства України в Республіці Білорусь. Автори пам'ятника — український скульптор Віктор Липовка та білоруський архітектор Віктор Крамаренко. Пам'ятник є подарунком Києва й був урочисто відкритий 23 квітня 2002 року в ході Днів Києва в Мінську.
Софія.
22 травня 2009 року у Софії відкрито пам'ятник Шевченкові. Скульптор — Ігор Гречаник.
У Бразилії, де проживають компактні групи українських емігрантів та їхніх нащадків, зокрема в штаті Парана встановлено три пам'ятника Т. Г. Шевченку — в містах Прудентополісі, Куритибі та Порту-Алегрі.
Афіни.
У 2-й половині 2000-х років з перервою практично рівно у 4 роки відбулося встановлення й урочисте відкриття відразу 2 пам'ятників Тарасу Шевченку: Вперше в столиці Греції Афінах відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку відбулося в рамках Днів України в Греції й було приурочене до 192-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря (9 березня 2006 року). На той момент пам'ятник став 45-им монументом Тарасові Шевченку, відкритим за кордоном. 6 березня 2010 року в афінському передмісті Зографу відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку. Пам'ятник Кобзарю був збудований на кошти меценатів. Відкриття пам'ятника привітав Президент України Віктор Янукович
Тбілісі.
Пам'ятник було відкрито 2 березня 2007 року. У відкритті брали участь Президент України Віктор Ющенко (який перебував з офіційним візитом у Грузії) та Президент Грузії Михаїл Саакашвілі. Глави держав заклали у фундамент пам'ятника капсулу з землею з села Моринці Черкаської області, де народився Тарас Шевченко. Цей пам'ятник Сакребулу міста Тбілісі подарувала Київрада. Його за дорученням Кабінету Міністрів України було виготовлено Київським творчо-виробничим комбінатом «Художник» Національної спілки художників України за кошти міського бюджету.
Копенгаген
У вересні 2010 року в столиці Данського Королівства відбулось урочисте відкриття бюста національного поета України, що став першим і допоки єдиним пам'ятником Шевченкові у Скандинавії. Погруддя — у парку Естре Анлегу в копенгагенському середмісті. Встановлення пам'ятника Шевченкові ініціювали українська амбасада в Копенгагені та дансько-українське товариство, основне фінансування проекту взяв на себе колишній посол України в Данії Павло Рябикін, частково витрати здійснені за рахунок приватних пожертв найстарішого ветерана УПА в Скандинавії Петра Балицького та Івана Нестера. Автор монумента — український скульптор Сергій Богуславський, що мешкає в Копенгагені.
Рим
Оригінальний пам'ятник, де Т. Г. Шевченка зображено в ролі римського патриція, урочисто відкрито 1973 року перед греко-католицьким собором Святої Софії; автор — італійський скульптор У. Мацеї
Алмати.
Пам'ятник поету Тарасу Шевченку, що перебував на території Казахстану на засланні (1847 —1857 рр.), було встановлено на розі проспекту Достик і вулиці Шевченка в 2000 році на честь дев'ятої річниці незалежності України. Автором монументу є український скульптор Віталій Рожик з Житомирщини.
Вінніпег.
У Вінніпезі є два пам'ятника Тарасу Шевченку: монумент біля провінційного парламенту, відкритий у 1961 році, та скульптура у парку скульптур Лео Мола. Автором обох є канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин).
Пекін.
8 серпня 2008 року у Пекіні у парку Чаоян відкрито пам'ятник Шевченку, єдиний не лише в Китаї, але й в усьому азіатсько-тихоокеанському регіоні. Скульптор — Юань Сікунь.
Гавана.
У квітні 1999 року в столиці Куби місті Гавані відбулось урочисте відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку.
Вільнюс.
У вересні 2011 року у столиці Литви місті Вільнюс відбулося урочисте відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку.
Скоп'є.
У травні 2009 року у центральному парку столиці Македонії місті Скоп'є, розташованому просто напроти національного парламенту республіки, урочисто (за участю представників македонських влади та інтелігенції, членів української громади, українських миротворців тощо) встановили бронзового Кобзаря. Автор бюста — відомий македонський скульптор, академік Томе Серафімовський.
Бєльці.
Пам'ятник — погруддя на постаменті встановлено 2001 року.
Тирасполь.
У Тирасполі є пам'ятник Тарасові Шевченку, який зображений на банкноті в 50 тисяч придністровських рублів.
Погруддя Тарасові Шевченку було відкрито під час проведення Тижня українського мистецтва та культури в Енкарнасіоні 15 листопада 1976. Президент Альфредо Стресснер відкривав погруддя на площі Плаза де Армас у присутності гостей не лише з Парагваю, а також з українських товариств Аргентини, Бразилії, Сполучених Штатів та Канади. Важливу роль у проведенні Тижня та відкритті погруддя відіграла організація «Просвіта».
Українською на п'єдесталі написано: Найбільший поет та національний пророк України.
Білий Бір.
Пам'ятник Тарасу Шевченку в Білому Борі зведений у 1991 році, є даром українського народу для українців у Польщі. Його творці — скульптор Василь Бородай та архітектор Анатолій Ігнащенко. Варшава. Пам'ятник Тарасові Шевченку в Варшаві Відкритий за участю міністрів закордонних справ України та Польщі Анатолія Зленко та Влодзімежа Цімошевича 13 березня 2002 року у сквері його ж імені на перетинанні вулиць Спацерова, Говорка і Хотиньська. Інвестор — Об'єднання українців у Польщі на чолі з Мирославом Кертичаком. Автор скульптури — український скульптор Анатолій Кущ, автор п'єдесталу — польський архітектор Балтазар Брукальський. Зфінансувала Київська міськрада і Львівська обласна адміністрація. Фірма «Edbud», на чолі з Едвардом Мазуром профінансувала монтаж пам'ятника, а також увесь комплекс робіт, пов'язаних із забрукуванням доріжок у сквері та площі перед самим п'єдесталом. Вагомий внесок для встановлення та відкриття пам'ятнику зробив тодішній Посол України в Польщі Дмитро Павличко
Москва.
Пам'ятник Тарасу Шевченку у Москві — роботи українських скульпторів М. Грицюка, Ю. Синькевича, А. Фуженка та архітекторів А. Сницарєва і Ю. Чеканюка був урочисто відкритий у Москві 10 червня 1964 року з ініціативи Микити Хрущова.
Санкт-Петербург.
Перший пам'ятник Шевченку в Росії. Автор — Ян Тільберг (латиський скульптор). Пам'ятник встановлений 1 грудня 1918 року, простояв лише вісім років. На п'єдесталі слова:
Великому украинскому поэту-крестьянину
Тарасу Григорьевичу Шевченко
(1814 — 1861 гг.)
Великий русский народ
Другий пам'ятник поету було встановлено 22 грудня 2000 року на розі пр. Левашовського та вул. Ординарної, біля станції метро «Петроградська». Цю триметрову скульптуру у 1993 подарував Санкт-Петербургу канадський скульптор Лео Мол (Леонід Молодожанин). 1995 року (за часів мера Собчака) її вирішено встановити, але через брак коштів не вдалося. Через деякий час, уже за розпорядженням губернатора Яковлева, встановлення пам'ятника перенесли на 1999 рік. Проте відкриття відбулося під час зустрічі лідерів України та Росії у 2000 році.
Краснодар.
Розташований на вул. Шевченка біля перехрестя зі Ставропольскою. Пам'ятник з мармурової крихти відкритий в 1980 році, автори — скульптор І.П. Шмагун, архітектор В.Т. Головєров.
Орськ.
Пам'ятник у місті, де Шевченко перебував на засланні в 1847—48 роках, встановлений на площі, яка носить його ім'я. Установлений у 1959 році, автори — скульптор Лев Мойсейович Писаревський, архітектор М. К. Габелко
Шахти.
На одній із центральних площ міста Шахти встановлене погруддя Шевченка
Бухарест.
Вважається, що пам'ятник Тарасові Шевченку в одному з центральних парків румунської столиці міста Бухареста, що був відкритий 1952 року, був першим пам'ятником українському Кобзареві в європейській країні поза Україною, однак 1993 року це погруддя разом з іншими монументами соціалістичної епохи, були по-варварськи знищені невідомими. Вже за 5 років, 1998 року, в Бухаресті, в парку Херестреу було відкрито новий пам'ятник Шевченкові роботи відомого скульптора Геннадія Єршова.
Негостина.
У березні 2005 року біля культурного центру села Негостина Сучавського повіту було відкрито погруддя Шевченка. Пам'ятник є подарунком України численній українській громаді села
Братислава.
Погруддя Т. Г. Шевченка роботи словацького скульптора О. Бенце відкрито 1990 року.
Вашингтон.
Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку у Вашингтоні створив скульптор із українським корінням Леонід Молодожанин. Цей пам'ятник був одним із перших його творінь, а фінансувала його створення «Просвіта». На церемонії відкриття був присутній екс-президент Ейзенгауер. Відкриття відбулося 27 червня 1964 року в присутності понад ста тисяч людей, відтоді 27 червня вважається українським днем в США. Розташований пам'ятник між вулицями 22-ою та 23-ою і «Р» (Пі), в північно-західній частині столиці, де міститься чимало посольств.
Клівленд (Огайо).
Пам'ятник Шевченкові в Клівленді знаходиться в Українському саду. Бронзовий бюст поета роботи скульптора Олександра Архипенка встановлений у 1940 році коштом Українських злучених організацій
Сірак'юс (Нью-Йорк).
Найновіший пам'ятник Т.Шевченку спорудила українська громада в Сірак'юс (Сиракузах) — відкрито 16 жовтня 2005 року перед українською греко-католицькою церквою св. Івана Хрестителя. Постать Т.Шевченка в бронзі виконано американським скульптором Бенедиктом Декстером при активній співпраці архітектора Володимира Бутенка. Тарас Шевченко зображений у молодому віці, в руках у нього "Кобзар", а на ногах — ретязі.
Кергонксон (Нью-Йорк).
Погруддя Т.Шевченка встановлено 16 червня 1957 року на Союзівці — в оселі Українського народного союзу в Кетскильських горах.
Трой (Нью-Йорк).
Пам'ятник у місті відкрито 5 червня 1988 року. Головним промовцем під час відкриття пам'ятника був Микола Руденко.
23 серпня 1981 року відкрито гранітно-бронзовий пам'ятник роботи двох скульпторів А.Павлоші та М.Черешньовського в оселі Елмара Гайтс.
Ашгабат.
Перший пам'ятник Тарасові Шевченку в Ашгабаті було встановлено у 1926 році. Під час руйнівного землетрусу 1948 року пам'ятник був знищений. 24 березня 1972 року під час Декади культури і мистецтв України в Туркменістані відбулося відкриття нового пам'ятника Тарасові Шевченку (автор — скульптор Михайло Лисенко)[72]. У вересні 2009 року за сприяння Посольства України в Республіці Туркменістан та Хякімлику (мерії) Ашгабата пам'ятник було реконструйовано і перенесено на нове, зручніше місце, — на один квартал східніше на майдані біля будинку Держкомітету з туризму і спорту Туркменістану
Будапешт.
Відкрито пам'ятник 11 липня 2007 року у Будапешті. У відкритті брали участь Президент України Віктор Ющенко та Президент Угорської Республіки Ласло Шойом з дружинами. Також у церемонії відкриття брали участь представники Державного самоврядування українців Угорщини та Європейського конгресу українців. Встановлено пам'ятник у сквері греко-католицької церкви на правому березі Дунаю в Буді навпроти МЗС Угорщини, тобто на перехресті популярних туристичних маршрутів. Автор пам'ятника — Іван Микитюк, член Національної спілки художників України, професор Львівської академії мистецтв, Заслужений діяч мистецтв України (проживає у Львові). Пам'ятник вилито з бронзи, загальна висота — 3 метри.
Раніше, у червні 2004 року була спроба встановити невідповідний пам'ятник. Бюст, котрий і близько не схожий на Тараса Шевченка. Місце, де мав стояти Тарас — під бункером часів другої світової війни в одному з віддалених районів Будапешта. Відкривати його мав один із зверхників України.
Залаегерсег.
У 1986 р. у м. Залаегерсег встановлено погруддя Т. Г. Шевченка, роботи українського скульптора Івана Білокура
Ташкент.
Пам'ятник Т. Г. Шевченку в столиці Узбекистану місті Ташкенті споруджено на початку 2000-х рр. на вулиці його імені на тлі панно, розміщеного на стіні одного з корпусів школи № 110, яка теж носить ім'я Т. Г. Шевченка. Автор пам'ятника — скульптор Л. Рябцев
Зарафшан.
В узбецькому місті Зарафшан Навоїйської області пам'ятник Тарасу Шевченку встановлено у сквері в центрі міста. Постать Великого Кобзаря вилита з бронзи. Урочисте відкриття пам'ятника в жовтні 2007 року стало завершальною подією серед заходів, присвячених 15-тій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Узбекистаном. Навої.
Пам'ятник Шевченкові встановлений у 2007 році.
У Франції три пам'ятника Т. Г. Шевченку:
Париж — урочисто відкрито радянським посольством 1978 року на бульварі Сен-Жермен у скверику, який отримав ім'я Т. Шевченка. Автор пам'ятника-погруддя — київський скульптор М. Лисенко. У Києві існує копія цього монументу — у подвір'ї Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.
Тулуза (побратим Києва) — відкрито 1971 року в районі Бельфонтен; автор — французький скульптор А. Алас (на жаль, риси Шевченка передані не точно);
Шалетт-сюр-Луен (побратим Дніпровського району м. Києва) — встановлено 18 жовтня 1974 року як подарунок від району місту-побратиму на честь підписання угоди про співпрацю. Автор — київський скульптор Олександр Скобліков
Прага.
25 березня 2009 року у Празі на площі Кінських Президент України Віктор Ющенко під хорове виконання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» відкрив пам'ятник Тарасові Шевченку.
Подгориця.
9 грудня 2011 року в Подгориці, в міському парку Крушевац, встановлено пам'ятник Тарасові Шевченку в рамках Українсько-чорногорського проекту зі спорудження пам'ятників найвизначнішим діячам двох країн у Києві та Подгориці, ініційованого президентами України і Чорногорії кілька років тому. В церемонії відкриття пам'ятника взяв участь прем'єр-міністр України Микола Азаров.